top of page
 • İşlem süresi ne kadardır?
  Belirli bir süre yoktur. Almanya'da her vize başvurusu kişinin mesleğine ve ön şartlarına (Diploma denkliği, Almanca bilgisi vb) göre değişir. Sizinle aynı vizeye başvuran X kişisinden istenilen dosyalar bile farklılık gösterebilir. Ancak, evraklarınızda eksiklik olmaması şartıyla; Genellikle Almanya'da iş bulmak, vize işlemleri ve Almanya’ya yerleşme süreci üç veya dört ay kadar bir zaman alabilir.
 • Kalifiye/Nitelikli kavramı ne anlama geliyor?
  Bir meslek eğitiminizin ya da yüksek öğreniminizin bulunması ve bunu bir diploma ile belgeleyebilmeniz; kalifiye eleman olarak değerlendirilebileceğiniz anlamına gelir.
 • Ailemi beraberimde getirebilir miyim, Eşim de çalışma izini alabilir mi?
  Oturma izni alındıktan sonra aile birleşimi için müracaat edebilir, ailenizi de getirebilirsiniz.
 • Kann KolayBe einen Job finden?
  KolayBe Eine spezielle Formel, die entwickelt wurde, um Ihnen die Jobsuche in Deutschland zu erleichtern. Durch die Bewertung sowohl der offenen Stellen in den Unternehmen, mit denen es zusammenarbeitet, als auch der Beschäftigungsmöglichkeiten auf dem freien Markt; findet die für Sie und Ihren Beruf am besten geeignete Stelle, erledigt die erforderlichen Visumsverfahren für die Diplom-Gleichwertigkeit und Arbeitserlaubnis in Deutschland.
 • Almanya’ya iş aramak için veya Almanca öğrenmek için gelebilir miyim?
  Evet, Almanya'ya iş bulma vizesiyle veya Almanca öğrenmek için gelebilirsiniz. Bu vize türleri için de gerekli şartları yerine getirmeniz gerekli. Türkiye'nin en etkili vize danışmanlığı formülü: KolayBe ile Almanya'da denklik, Almanya vize işlemleri ve Almanya'da iş bulmak hiç olmadığı kadar KolayBe!
 • Neden KolayBe?
  Yeni bir ülkeye göçmek, yeni bir ise baslamak, yeni bir hayata başlamak çok umut, heyecan ve sevinçli bekleyişi beraberinde getirdiği gibi ayni zamanda bir çok belirsizliğe, beklenmedik sorunlara böylece strese yol açabilir. KolayBe islemleri sizin icin üstlenir ve yetkin bir ekip tarafından bütün sürecin sizin icin şeffaf ve öngörülebilir bir sekilde ilerlemesini saglar. Sizin için tüm başvurularınızda, diploma denklik işlemlerinizde, Almanya'da iş bulma ve Almanya'ya taşınma konularında KolayBe'den daha kolayı yoktur.
 • Almanya’ya taşındığımda ev bulma konusunda yardımcı oluyor musunuz?
  Bu konuda da KolayBe size destek olabilir, sizin için gerekli dairelere başvurabilir ve randevularda eşlik edebiliriz. Not: Paketinize bağlı olarak böyle bir hizmet sunuyoruz.
 • Askerlik yapmamış olmak engel midir?
  Türkiye dışına çıkışınız engel teşkil etmediği sürece, Almanya Federal Cumhuriyeti yasalarınca bir engel değildir.
 • Sigorta yaptırmalı mıyım? yoksa işveren sigortamı ödeyecek mi?
  Alman hukukuna göre; bir yerde çalıştığınızda, sigortanızın bir kısmı işverenden, diğer kısmı sizin brüt maaşınızdan kesilerek hesabınıza ödenir. (hastalık sigortası, bakım sigortası, emeklilik sigortası ve işsizlik sigortası dahil) İsteğiniz üzerine, kendinizin ek olarak özel sigortalar yaptırma veya bunu talep etme hakkınız bulunmaktadır.
 • Almanya'da Alman vatandaşı olan "çalışanlar" ile aynı hukuki haklara sahip olacak mıyım?
  Almanya’da yaşayan ve çalışan herkes: alman vatandaşı olsa da, olmasa da eşit hukuki haklara sahiptir.
 • Vasıfsız eleman olarak gelebilir miyim?
  Meslek eğitimi olmayan ya da diplomasi olmayan kişiler, nitelikli göç yasası kapsamı dışındadır.
 • Almanya’da çalışmak istiyorum. Ne yapmalıyım?
  Öncelikle bir meslek eğitimi almış ve bunu diplomanız ile belgeleyebilmeniz gerekli. Aynı zamanda göç yasası çerçevesinde bir engeliniz de yoksa, kolaybe internet sitemizden başvuru yapabilirsiniz. Türkiye'nin en etkili vize danışmanlığı formülü: KolayBe ile Almanya'da denklik, Almanya vize işlemleri ve Almanya'da iş bulmak hiç olmadığı kadar KolayBe!
 • KolayBe’nin benim için bulduğu işi beğenmezsem ne olur?
  KolayBe'nin sunduğu iş tekliflerinden birini kabul edebilir veya vazgeçme hakkınızdan faydalanabilirsiniz. Böyle bir durumda, paketiniz içerisinde verilen hizmetlere bağlı olarak kısmi iade gerçekleşir. Detaylı bilgiyi “terms and conditions” sayfamızdan okuyabilirsiniz.
 • Almanya’ya taşındığımda; ev tutma aşamasında doğabilecek masraflar nelerdir?
  Öncelikle kalacağınız yeri önceden araştırmanızda büyük bir fayda olacaktır. Berlin gibi şehirlerde talep çok yüksek olduğundan Berlin'de ev bulmak son yıllarda zorlaştı. Bulduğunuz daire için 3 aylık soğuk kiranın depozitosu ve ilk ayın sıcak kirası peşin alınır. Soğuk kiranın içerisinde ısıtma ve aidat yoktur. Sıcak kira da ise ısıtma ve aidat dahil olur.* Ayrıca genellikle internet sıcak kiraya dahil değildir. Bu yüzden, ev interneti için bir masrafınız olacaktır. Not: Bazı durumlarda Emlakçı sizden bir komisyon talep edilebilir. *Almanya'da Elektrik ortalama 30€, İnternet ise ortalama 30€ civarıdır.
 • KolayBe ile çalışırsam süreç nasıl işler?
  KolayBe’yi seçerseniz süreç mümkün olduğunca hızlı ve aynı zamanda öngörülebilir ilerler. En ideal şekilde kronoloji aşağıdaki şekildedir: Uygunluk Ön İnceleme Formunu doldurup Meslek eğitimi diplomanızı ve yabancı dil sertifikanızı sitemize giriş yaparak yüklersiniz. KolayBe belgelerinizin Almanya’da kabulü ve geçerliliğini denetler. Eğer diplomanıza denklik işlemi gerekiyorsa size bildirir ve dilerseniz ücret karşılığı diploma denkliğinizi alır. Belgeleriniz onaylandıktan sonra sıra size en uygun İş yerini bulmaya gelir. İş arama paketimizi internet sayfamızdan satın aldığınız durumda KolayBe mesleğinize ve isteklerinize uygun seçenekler sunacaktır. İş sözleşmesi imzalandıktan sonra sıra Çalışma Vizesi başvurusu işlemlerine gelir. KolayBe Vize başvurularını sizin için yapabilir. İsteğe bağlı olarak, yeni yaşamınıza başlamanız ve Almanya’ya taşınma esnasında ihtiyacınız olacak farklı hizmetleri ile KolayBe destek sağlayabilir. Türkiye'nin en etkili vize danışmanlığı formülü: KolayBe ile Almanya'da diplomanıza denklik, Almanya vize işlemleri ve Almanya'da iş bulmak hiç olmadığı kadar KolayBe!
 • KolayBe'nin para iade garantisi var mı?
  KolayBe Meslek eğitimi Diplomasi Denkliği alin diktan sonra 3 ay icerisinde is sözlesmesi sunamaz ise veya vize başvurularını sizden kaynaklanmayan sebeplerden dolayı başlatamaz ise, geri çekilme hakkınızı kullanabilirsiniz. Özetle, KolayBe’den kaynaklanan sebeplerden dolayı verilecek hizmet gerçekleşmez ise veya vize iptal olursa ödediğiniz ücret kesintiler* sonrası iade edilir. *Bu durumda sadece denklik masrafları kesilir ve kalan miktar iade edilir.
 • KolayBe bir hukuk ofisi mi?
  Hayır. KolayBe bir hukuk ofisi değildir. Ancak ihtiyaç duyduğunda alanında uzman avukatları da süreç içerisine dahil edebilir.
 • Almanya'da yaşam şartları nasıldır (Market, Kira, Kreş, Okul, vs.), aldığım maaş ile rahat geçinebilir miyim?
  Nitelikli meslek sahibi bir kişi, aylık geliri ile bütün aylık yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.
 • Birden fazla iş teklifi arasından seçim yapabilir miyim?
  Mesleğinize ve iş piyasasındaki arayış durumuna bağlı olarak size 1-3 arası iş teklifi sunulacaktır.
 • Yaş sınırı var mı?
  Hayır, herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. Ancak 50 yaş altı çalışanlar daha fazla tercih edilebiliyor.
 • Alanım dışında bir işte çalışabilir miyim?
  Mesleğiniz dışında bir işte çalışabilmeniz için; çalışmak istediğiniz alanda T.C. Milli eğitim Bakanlığı tarafından verilmiş; Almanya'da denklik alınabilecek bir eğitim veya diplomanız olması gerekiyor. KolayBe "Ön kayıt" Paketi ile sizin için bunu kontrol edebilir.
 • KolayBe formülü kimler tarafından oluşturuldu?
  KolayBe GmbH, Almanya’nın kalifiye çalışan eksikliğini gidermek için; 2022 yılından itibaren Berlin’de kurulmuş bir şirkettir. İştirakleri ise Almanya’da uzun yıllardır ticari ilişki tecrübelerine sahiptir.
 • Almanya’ya geldiğimde, işim hazır olur mu?
  Türkiye'nin en etkili vize danışmanlığı formülü: KolayBe ile Almanya'da denklik, Almanya vize işlemleri ve Almanya'da iş bulmak hiç olmadığı kadar KolayBe! KolayBe nitelikli göç yasası çerçevesinde faaliyet göstermektedir. Misyonumuz nitelikli elemanlar ve işverenleri bir araya getirmektir. Almanya'da çalışacağınız iş bulunduktan sonra, vize başvurularınız yapılır ve Almanya’ya vardığınızda direk ise başlayabilirsiniz.
 • Almanca bilmem gerekiyor mu? İngilizce yeterli mi?
  Mesleğinize ve çalışacağınız iş yerine bağlı olarak farklı seviyede Almanca bilgisi gerekecektir. Ancak bazı durumlarda sadece İngilizce de yeterli olabilir. *PDF dosyamızdan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Almanya nitelikli göç yasasında hangi sektörler önceliklidir?
  Almanya nitelikli göç yasasında öncelik sağlık sektöründedir. Örneğin; Doktorluk, hemşirelik, yaşlı bakıcı, hasta bakıcı vb. Aynı zamanda mühendislik, yazılımcı ve diğer nitelikli meslekler de talep ediliyor. Uygunluk durumunuzu incelememiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Türkiye'nin en etkili vize danışmanlığı formülü: KolayBe ile Almanya'da denklik, Almanya vize işlemleri ve Almanya'da iş bulmak hiç olmadığı kadar KolayBe!
 • İşten atılırsam ne olur?
  İşe başladığınız yerden atılırsanız veya kendi isteğiniz üzere ayrılırsanız, oturum süresi içerisinde kendinize yeni bir iş yeri arayabilir veya KolayBe formülüyle yeni iş bulmak için bize haber verebilirsiniz. Oturum izniniz, otomatik olarak iptal olmaz.
 • KolayBe Kimdir?, Neden KolayBe?
  KolayBe, Türkiye'den Almanya'ya göç etmek isteyen herkes için, Almanya vize başvurusundan işe başlama sürecine kadar olan süreci en kolay hale getirmeyi misyon edinen uzman bir ekip tarafından oluşturulmuştur. Yeni bir ülkeye göç etmek, yeni bir işe başlamak ve yeni bir hayata adım atmak, umut, heyecan ve sevinç dolu beklentileri beraberinde getirirken, aynı zamanda birçok belirsizliğe, beklenmedik sorunlara ve dolayısıyla strese neden olabilir. KolayBe, tüm süreçleri sizin için üstlenerek, deneyimli bir ekibin önderliğinde, başvurularınızdan diploma denklik işlemlerinize, iş bulma sürecinizden Almanya'ya taşınma konularına kadar tüm aşamaların sizin için şeffaf ve öngörülebilir bir şekilde ilerlemesini sağlar. KolayBe'nin sağladığı kolaylıklar, Almanya'ya göç etmek isteyenler için eşsiz bir fırsattır.
bottom of page